Aicinājums uz Nedarbnīcas vasaras sesiju Tukuma novada muzejos

Muzejpedagogu neformālās iniciatīvas Nedarbnīca vasaras sesija "Muzeālās prāta spēles" šogad notiks 12. un 13. augustā Tukuma novadā. Šī gada vasaras sesijas tēma aktualizē satura veidošanas jautājumus muzejpedagoģijā. Iepazīstot Tukuma novada izcilākajos kultūras mantojuma objektus: Tukuma Durbes pili, Jaunpils pili un Jaunmoku pili, muzejpedagogi un muzeju komunikācijas speciālisti tiks rosināti pievērst lielāku uzmanību šajās pilīs esošo muzeju krājumu daudzveidībai un to interpretācijas iespējām. 

Attēlā: Durbes pils. Tukuma muzeja publicitātes foto.

Šoreiz uzmanība tiks pievērsta tam, kā veidot ekspozīciju un muzejpedagoģisko programmu saturu, kā organizēt pētniecisko darbu, lai radītu apmeklētājam interesantu stāstu un izvēlētos atbilstošu izpildījuma formu un paņēmienus stāsta “pasniegšanai”. Lektores teorētiskos un praktiskos veidos pievērsīs uzmanību svarīgākajam muzejpedagoga darba aspektam – mobila, veiksmīga, auditorijai saistoša stāsta veidošanai. 

Rakstniece, lasītāju iemīļotu detektīvromānu autore Rolanda Bula ievadīs semināra dalībniekus rakstniecības noslēpumos, atklājot stāsta ievada veidošanas paņēmienus, izceļot atsevišķus svarīgus stāsta veidošanas un pārveidošanas aspektus, pievēršot uzmanību stāsta konstrukcijas un apjoma attiecībām, kā arī rakstniecībā pielietotajiem paņēmieniem – kāpinājuma un atslābuma efektiem, negaidītiem sižeta pagriezieniem, veidojot tā saukto “stāsta kardiogrammu”. Stāsta tapšanā nozīmīgs ir pētnieciskais darbs, kurā katrs pētnieks meklē tēmai un iecerei atbilstošākos paņēmienus. Muzeja speciālisti bieži vien darbojas līdzīgi izmeklētājiem, cenšoties atrast informāciju par personībām un notikumiem un meklējot “pierādījumus” tam, ka informācija ir patiesa. Rolanda Bula uzskata, ka muzejpedagogam var noderēt detektīvsižeta attīstīšanas paņēmieni (intriga, apstākļi, jautājums, versijas, utt.), lai izdomātu un realizētu muzeālās interpretācijas norises muzejā.

Rakstniece un pedagoģe Sandra Ratniece, kurai ir arī muzeja darba pieredze, zina, ka muzejpedagogs ir daudzpusīga personība, kam jābūt talantīgam izmeklētājam materiālu meklēšanā nodarbību satura sagatavošanai un jāspēj to veikt saziņā un sadarbībā ar apmeklētāju. Viņam jānovērtē auditorijas sastāvs un intereses, jānosaka uzvedības jeb spēles noteikumi muzejā, jābūt apbruņotam ar plašām zināšanām par tēmu, kā arī virtuozam scenāristam atmiņā un prātā esošo stāstu radīšanā. Turklāt muzejpedagogam jāspēj momentāni pārveidot stāstu un pielāgot konkrētai apmeklētāju grupai; jābūt aizraujošam sarunu biedram un iedvesmotājam saspēlē ar grupu. 

Semināra dalībniekiem būs iespēja pašiem pieredzēt Tukuma muzeja, Jaunpils pils un Jaunmoku pils Meža muzeja programmas un analizēt tās kopā ar lektorēm.  

Valsts kultūrkapitāla fonda Kultūras mantojuma nozares ekspertu komisijas priekšsēdētāja Una Sedleniece sniegs ieteikumus projektu sagatavošanā, lai uzlabotu prasmes piesaistīt finansētāju atbalstu muzejpedagoģiskajām programmām.  

Pieteikšanās veidlapa Muzejpedagogu iniciatīvas Nedarbnīca 2024. gada vasaras sesijai "Muzeālās prāta spēles" aizpildāma līdz 2. augustam. Dalībnieku skaits ierobežots, līdz ar to pieteikšanās var tikt slēgta, tiklīdz būs sasniegts maksimālais dalībnieku skaits.

Papildināts: pieteikšanās 2024. gada vasaras sesijai "Muzeālās prāta spēles" ir noslēgusies.

Arī semināra programma ir precizēta: PROGRAMMA

Dalības maksa 56,00 euro no personas jāapmaksā priekšapmaksā ar pārskaitījumu pēc dalības apstiprinājuma saņemšanas un saskaņā ar Baltijas Muzeoloģijas veicināšanas biedrības izsniegto rēķinu. Apstiprinājums par dalību tiks izsūtīts uz pieteikumā norādīto e-pasta adresi līdz 2024. gada 5. augustam.

Dalībniekiem tiks nodrošinātas naktsmītnes vairākvietīgos numuriņos vienai naktij (12.-13. augusts), programmā paredzētās ēdienreizes, nodarbības un ekskursijas. Dalībniekiem pašiem jānodrošina nokļūšana Tukumā un ceļš uz  mājām.

Kontaktpersonas: 

Signe Lūse, Tukuma muzeja muzejpedagoģe, muzejpedagogs@tukumamuzejs.lv

Agrita Ozola, Tukuma muzeja direktore, agrita.ozola@tukumamuzejs.lv

Una Sedleniece, Baltijas Muzeoloģijas biedrības valdes priekšsēdētāja, muzeologi@gmail.com

Projekta atbalstītāji un partneri:

Tukuma muzejs, SIA “Jaunpils pils”, SIA “Jaunmoku pils”, Tukuma novada pašvaldība, Valsts kultūrkapitāla fonds, Baltijas Muzeoloģijas veicināšanas biedrība.

 

PielikumsIzmērs
2024_08_05_programma_nedarbnica_tukums.pdf267.67 KB