Kopš 2000. gada Latvijas Kultūras akadēmija piedāvā maģistra studiju Muzeoloģijas apakšprogrammu, kas pirms diviem gadiem tika pārveidota Muzeju un kultūras mantojuma studiju apakšprogrammā. Jau ilgāku laiku pārrunājot programmas nianses šaurākā lokā, kā arī piedaloties Radošās domnīcas Creative Museum 15. septembrī organizētajā diskusijā par muzeju studiju programmu, Baltijas Muzeoloģijas veicināšanas biedrības (BMVB) biedri Una Sedleniece, Jānis Garjāns, Anita Jirgensone, Gundega Dreiblate, Jana Šakare un Daina Ratniece nolēma paust savas domas par studiju programmas līdzšinējo attīstību, kā arī programmai piemītošajām vai turpmāk piešķiramajām kvalitātēm. Piedāvājam īsu teiktā kopsavilkumu:
Esam pārliecināti par Muzeju un kultūras mantojuma studiju programmas nepieciešamību un ieinteresēti tās attīstībā ne vien tādēļ, ka vairāki BMVB biedri ir bijuši studiju programmas veidošanas iniciatori un aktīvi iesaistījušies lekciju darbā, savukārt citi izvēlējušies šo programmu kā iespēju papildināt savas teorētiskās zināšanas, strādājot muzejos vai muzeju nozarē, bet arī tādēļ, ka, raugoties plašākā mērogā, programma ir svarīgs instruments, lai nodrošinātu vispirms jau muzeju nozares konceptuālu un kritisku skatu uz izmaiņām nozarē un praktiskajām rīcībām, kas veicinātu tās attīstību.
Vispirms jāizsaka milzīga pateicība Latvijas Kultūras akadēmijai (LKA) un Kultūras socioloģijas un menedžmenta katedrai, ka tā sākotnēji piekrita veidot ļoti nelielo un līdz ar to arī visai ekskluzīvo Muzeoloģijas studiju apakšprogrammu. Darbs pie programmas nodrošināšanas ir turpināts arī krīzes brīžos, un, kā rāda šodienas diskusija, Kultūras akadēmijai patiesi rūp arī Muzeju studiju un kultūras mantojuma studiju apakšprogrammas attīstība nākotnē.
Mūsdienu situācija un sabiedrības kritiskā attieksme rāda to, ka muzeju darbam jākļūst profesionālākam. Tāpat kā pasaulē, arī Latvijā muzeju darbs lielā mērā balstās tradīcijās, intuīcijā un praksē gūtajā pieredzē. Taču ar to ir par maz. Lai runātu par profesionālu pieeju, ir nepieciešamas arī teorētiskās zināšanas ne vien muzeju profilzinātnēs, bet arī specifiskajā muzeju darbības jomā. Sākotnējā Muzeoloģijas studiju programma bija mēģinājums veicināt tieši muzeju darbinieku profesionalitāti.
Programmai, protams, ir jāiet līdzi laikam un jāmainās atbilstoši sabiedrībā notiekošajām izmaiņām, taču tam jānotiek pārdomāti, saskaņā ar nozares vajadzībām. Ne velti Muzeoloģijas programma 90. gadu beigās tika izstrādāta, Latvijas Kultūras akadēmijai sadarbojoties ar dažādu profilu muzeju speciālistiem (diemžēl lēmums par programmas kardinālajām izmaiņām tika pieņemts bez pietiekami plašas pašreizējās situācijas izvērtēšanas un muzejnieku iesaistīšanas). Paplašinot programmu ar kultūras mantojuma sfēru, mainījās programmas mērķi un mērķauditorija. Acīmredzot iecere bija to paplašināt, piesaistīt jaunu mērķauditoriju, bet vai nav noticis otrādi? Vai mērķi nav kļuvuši neskaidrāki un kursa daļa, kas saistīta ar muzeju tematiku – daudz koncentrētāka laikā un līdz ar to daudzviet nepieciešams atteikties no tēmu dziļāka izklāsta? Vājinoties sadarbībai ar nozari, programma riskē zaudēt saikni ar muzeju nozares attīstību, kļūt pašmērķīga un devalvēt ideju, kuras vārdā tā tika veidota.
Kāda ir akadēmiskās maģistra studiju apakšprogrammas vieta šodienas muzeju darbinieku profesionālās tālākizglītības kontekstā? Varbūt der nosaukt pa soļiem, pieminot arī tās pakāpes, kas iztrūkst:
Domājot par Muzeju un kultūras mantojuma studiju apakšprogrammu ilgtermiņā, jāuzsver, ka teorētisko zināšanu piedāvājums muzeju jomā būtu jāturpina. Noteikti būtu jāizvērtē kursu piedāvājums, kas šobrīd ir kopīgs visiem vai vairumam LKA maģistrantūras studentu. Lūk, tikai daži no mūsu ierosinājumiem:
Šie un līdzīgi priekšlikumi un jautājumi būtu vēl rūpīgāk jāformulē un jāapsver, domājot gan par studiju programmas potenciālo mērķauditoriju, gan vienojoties par programmas mērķiem un uzdevumiem muzeju nozares kontekstā. Baltijas Muzeoloģijas veicināšanas biedrība aicina iedziļināties nozares vajadzībās un dialogā ar muzeju darbiniekiem pilnveidot studiju programmu, saistot to ar muzeju nozares kultūrpolitiskajiem mērķiem.
This site is powered by Drupal. Theme: Simple Clean by acke @ happiness.