- LAT
- ENG
- РУС
Anita Jirgensone stāsta par kārtējo aizraujošo mācību dienu Baltijas Muzeoloģijas vasaras skolā, kā arī par interesantu muzeju apmeklējumiem Hāpsalā. Šis starptautiskais ilgtermiņa muzeju speciālistu tālākizglītības projekts šogad notiek, pateicoties Igaunijas Kultūras ministrijas, Latvijas Kultūras ministrijas un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstam.
Ceturtdienas tēma Baltijas Muzeoloģijas vasara skolā - "Muzejs un mācīšanās". Vispirms - Diānas Valtersas lekcija. Tai seko iepazīšanās ar mācīšanās stiliem dažādu autoru interpretācijā Mišelas Teilores vadībā. Apbruņojušies ar teorētisko zināšanu bagāžu, BMS dalībnieki izpildīja psihologa Hovarda Gārdnera | Howard Gardner izveidoto daudzpusīgā intelekta testu sava intelekta tipa noteikšanai. Kad apjausma par to, kāda intelekta īpašnieks un pārvaldītājs ir katrs Muzeoloģijas vasaras skolas dalībnieks, bija iegūta, sekoja grupu darbs, kurā tika analizēts vakardienas muzeju apmeklējums, izmantojot Gārdnera un Kolba teorijas elementus.
Runājot par mācīšanos muzejā, tika uzsvērts, ka muzejs ir mācīšanās [kā process], nevis mācīšanas vai izglītošanas institūcija. Muzejam ir svarīgi piedāvāt apmeklētājam izvēles iespējas, ko un kādā veidā mācīties. Tāpēc jānodrošina zināšanu ieguves iespējas dažādos veidos, lai atmiņā paliekošu informāciju iegūtu ikviena intelekta veida pārstāvis.
Ļoti būtiska atziņa ir tā, ka līdzās daudzveidīgu mācīšanās iespēju nodrošināšanai apmeklētājiem, arī muzejam ir pastāvīgi jāmācās, lai spētu veidot un piedāvāt kvalitatīva mācīšanās procesa nosacījumus un vidi apmeklētājiem.
Pusdienošana BMS lektorēm un dalībniekiem šoreiz bija organizēta Hāpsalas Kultūras centrā | Haapsalu Kultuurikeskus, kur bija iespēja iegriezties arī mākslas galerijā.
Pievakarē BMS dalībnieki iepazinās ar Hāpsalas un Lānemā Muzeju fonda Mežģīņu centru, kas darbojas līdzīgi kā Tukuma muzeju Audēju darbnīca, un nedaudz ekstravaganto Ēvalda Okas muzeju | Evald Okase muuseum, kas ir privāts muzejs, kurā eksponēta Ēvalda Okas mākslas darbu kolekcija - galvenokārt sieviešu akti, kā arī modernās mākslas izstādes.
Mežģīņu centrā valda ļoti omulīga atmosfēra. Rokdarbnieces, kundzes cienījamos gados (vecākajai no adītājām ir 86 gadi) regulāri sanāk kopā, ada, pļāpā, dzer kafiju. Tas ir kā klubs tradīcijas uzturēšanai un socializācijai. Mežģīņu centra mērķis nav pārdot pēc iespējas vairāk smalko adījumu un gūt peļņu, tomēr tā 5 mēnešu ilgajā pastāvēšanas laikā ir pārdotas vismaz desmit greznās kleitas, katra vidēji 800 eiro vērtībā. Kleitas jo īpaši iecienījušas igauņu līgavas.
Šis greznais tērps tapis saistībā ar Zviedrijas karalienes Silvijas ciemošanos Hāpsalā, tā darināšanā tika pielietots īpašs, rets musturs.
Lūk, arī Baltijas Muzeoloģijas skolas studentes, kuras Mežģīņu centrā piesēdušas zem seno mežgīņu adītāju fotogrāfijas. Ceturtdiena aizvadīta, rīt piektdiena un vakarā - Baltijas Muzeoloģijas vasaras skolas noslēguma pasākums.