- LAT
- ENG
- РУС
Svētdien, 6. augustā, Daugavpilī tiks atklāta 19. Baltijas Muzeoloģijas vasaras skola. Skolas tēma Muzeju robežas un atbildība | Museum Boundaries, Museum Responsibilities. Nedēļu garā vasaras skola sāksies ar Atvērto sesiju 7. augustā, kuru ikviens būs laipni aicināts vērot un klausīties klātienē vai tiešsaistē.
Attēls: Daugavpils Marka Rotko mākslas centra publicitātes foto
Muzeja institūcija kopš tās pirmsākumiem ir augusi un mainījusies dažādu sabiedrisko, ekonomisko, politisko, intelektuālo u.c. procesu ietekmē. Mūsdienu globālajās krīzēs daudzi muzeji aizvien skaidrāk un pārliecinošāk uzņemas atbildību par sabiedrībai nozīmīgu jautājumu izzināšanu. Vai muzeju paplašinātās atbildības rezultātā mainās arī pati muzeja institūcija, tās darba metodes? Kādas zināšanas un prasmes jāapgūst, kādiem sadarbības modeļiem muzejiem jābūt gataviem jaunajā, nedrošajā un reizēm apjukušajā realitātē? Kā savu atbildību un darbības robežas redz muzeji un tiem radniecīgās institūcijas Baltijā?
Atvērtajā sesijā Muzeju robežas un atbildība: piemēri Baltijas valstīs | Museum Boundaries, Museum Responsibilities: Examples from the Baltics iekļauti vasaras skolas mācību programmas veidotāju un lektoru Dr. Fransuā Meresa | François Mairesse un Dr. Bruno Brulona Soaresa | Bruno Brulon Soares ziņojumi par Starptautiskās Muzeju padomes Starptautiskā Muzeoloģijas komitejas (ICOFOM) nesen izdoto Muzeoloģijas vārdnīcu, kurā analizēti mūsdienu muzeju profesionālajā vidē lietotie jēdzieni un raksturoti teorētiskie un praktiskie nosacījumi, kādos darbojas muzeji un muzejiem radniecīgas institūcijas un iniciatīvas; kā arī par 2022. gadā muzeju kopienas pēc ilgāka apspriešanas procesa pieņemto jauno muzeja definīciju un teorētiskajiem un praktiskajiem secinājumiem, kas radušies definīcijas izveides gaitā.
Jeļena Čekulajeva | Jelena Tšekulajeva, Igaunijas Veselības muzeja izstāžu un krājuma darba vadītāja, prezentēs divus nesen uzsāktus muzeja veselības veicināšanas projektus, ko muzejs īsteno, sadarbojoties ar ģimenēm un veselības organizācijām – “Bērnības gudrība” un "Mobilās miniekspozīcijas".
Baiba Roze, Eduarda Veidenbauma muzeja izglītojošā darba vadītāja, rādīs, kā neliels, reģionā strādājošs personībai veltīts muzejs var likt lietā gūto starptautisko atbalstu, piesaistīt dažādu jomu speciālistus un mainīt ne tikai savu misiju, tēmu loku un ekspozīciju, bet arī pozitīvi ietekmēt vietējo jauniešu un kopienas dzīvi projektā “Vairāk gaismas!”, saņemot arī muzeju profesionālās sabiedrības augstu novērtējumu – Latvijas Muzeju biedrības Gada balvu 2022.
Milda Samulionīte-Zikariene | Milda Samulionytė-Zikarienė, Nacionālā muzeja – Lietuvas valdnieku pils muzeja galvenā krājuma glabātāja, runās par muzeja atbildību un kompromisiem, strādājot ar Nacionālā muzeja – Lietuvas valdnieku pils Arheoloģijas kolekciju.
Igaunijas un Lietuvas kultūras ministriju pārstāves Marju Reismā | Marju Reismaa un Vaiva Lankeliene | Vaiva Lankelienė iepazīstinās ar izmaiņām Igaunijas un Lietuvas normatīvajos aktos, kas regulē muzeju nozari un muzeju darbību. Iespējams, uzzināsim, vai notikušās un plānotās izmaiņas ietver arī starptautiskajā muzeju vidē aktuālos muzeja definīcijas attīstības procesus.
Inita Paegle, Daugavpils Marka Rotko mākslas centra Komunikācijas un mārketinga departamenta vadītāja, stāstīs par Daugavpils Marka Rotko Mākslas centra aktivitātēm un attīstības perspektīvām.
Atvērtās sesijas ziņojumi būs skatāmi un klausāmi pirmdien, 7. augustā no 10.00 līdz 16.00 klātienē un tiešsaistē.
Reģistrācija Baltijas Muzeoloģijas skolas Atvērtajai sesijai klātienē, Marka Rotko Mākslas centra Lielajā zālē, Mihaila ielā 3, Daugavpilī, vai Zoom platformā, aizpildot elektronisko pieteikšanās veidlapu.
Lūgums reģistrēties līdz 2. augustam. Interesenti, kuri reģistrēsies dalībai Zoom platformā, pēc 3. augusta saņems saiti uz Atvērtās sesijas telpu Zoom.
Vietu skaits klātienē ir ierobežots.
BMS 2023 AVĒRTĀS SESIJAS PROGRAMMA
Plānots, ka Atvērtās sesijas video straumēsim arī Starptautiskās Muzeju padomes Latvijas Nacionālās komitejas ICOM Latvija Facebook lapā.
Baltijas Muzeoloģijas skola kopš 2004. gada ir Baltijas valstu Kultūras ministriju ilgtermiņa sadarbības projekts muzeju darbinieku tālākizglītībai,kas apvieno muzeju teoriju un praksi nedēļu ilgā programmā, un katru gadu notiek kādā no Baltijas valstīm.
Šogad Baltijas Muzeoloģijas vasaras skolā piedalīsies trīsdesmit pieci Baltijas valstu muzeju profesionāļi. Baltijas Muzeoloģijas skolas 2023 programma un dalībnieku saraksts, kā arī plašāka informācija par skolu pieejama Baltijas Muzeoloģijas vasaras skolas mājaslapā.
Baltijas Muzeoloģijas skolu 2023. gadā organizē Baltijas Muzeoloģijas veicināšanas biedrība sadarbībā ar Daugavpils Marka Rotko mākslas centru, ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu. Kā katru gadu, būtisku atbalstu Baltijas Muzeoloģijas vasaras skolai sniedz Lietuvas Republikas Kultūras ministrija, Igaunijas Kultūras ministrija un Igaunijas Nacionālā mantojuma pārvalde.
Pielikums | Izmērs |
---|---|
programme_bms_open_session_7th_of_august_2023.pdf | 151.46 KB |