Šī nav otrā diena ...

... nē, šī patiešām nav otrā diena Baltijas Muzeoloģijas skolā Šauļos. ja pieskaita skolas atklāšanas vakaru, tad rit jau ceturtā mācību diena. Toties tā ir otrā ziņa no skolas - un to  sūta Baltijas Muzeoloģijas veicināšanas biedrības biedre Jana Šakare.

Foto: A. Jirgensone, J. Šakare

Šogad ir tā laimīgā reize, kad varu pietuvoties Baltijas Muzeoloģijas skolas studijām - ja arī ne studentes, tad novērotājas statusā - kas reizēm pat ir labāk, jo ļauj atrast pieeju, ko neierobežo cītīgām studijām raksturīgi pienākumi, piemēram, mājasdarbu gatavošana un dažādu mācību uzdevumu izpilde.

8. jūlijā skolas programmā bija ierakstītas divas kultūras mantojuma apskates vietas, kuras vielaikus ir arīdzan rosīgas izklaides, uzņēmējdarbības un to īpašnieku / nomnieku / veidotāju vīzijas par vēsturisku muižas kompleksu mūsdienās iemiesojumi - Burbišķu muiža Radvilišķos | Burbiškio dvaras un Pakrojas muiža | Pakruojo dvaras. BMS studentu uzdevums būs 9. jūlija rīta pusē sniegt pārskatu par pieredzēto, salīdzināt abu muižu darbības modeļus un uzrādīt pamanītās gan labās un veiksmīgās, gan ne tik labās lietas. Vien garāmejot piezīmēšu, ka Pakrojas muižai ir mājaslapa - tai skaitā arī latviešu valodā, savukārt Burbišķu muiža var lepoties ar ikpavasara tulpju ziedēšanas svētkiem, ko ar prieku apmeklē milzumliels skaits ziedu vērotāju, iespējams, pat daudz vairāk, nekā ik gadus pulcē ceriņu ziedēšana Pētera Upīša dārzā, Dobelē, Latvijā.

Burbišķu muižu šodien neredzēju, tālab ar interesi gaidu rītdienas studentu prezentācijas. Varu vien atstāstīt sarunās klausītās pārdomas – drīzāk pat jautājumus par pieredzēto. Piemēram, viens jautājums, ko šodien saklausīju - vai no muzeju ētikas viedokļa ir pieņemami ieviest izklaidējošas (vai izklaidējoši izglītojošas) ekspozīcijas un programmas, kas nekādi nav saistītas ar vietas vēsturi vai laikmetu, ko šīs vietas reprezentē, bet kalpo kā kairinoša, kaut arī diezgan "plakana" ēsma plašākai publikai? Vai, pragmatiski raugoties, šāda pieeja attaisnojas ilgtermiņā? Manuprāt, atbildes varētu būt visai dažādas.

Tātad, rītdienas, 9.jūlija pirmajā nodarbībā studentu grupas paudīs savu viedokli par Pakrojas un Burbišķu muižās pieredzēto.  Lekcijas un diskusiju vadība savukārt būs BMS-2015 vieslektora Fransuā Meresa pārziņā.

Šobrīd vien ievietoju nelielu bilžu kavu no abiem mācību izbraukumiem.

Burbišķu muižas eklektiskais šarms.

 

No kurienes mazie tulpju suvenīri, ko redzēju dažu BMS studenšu rokās, izkāpjot no autobusa? Te arī atbilde - no ekskursijas pa Burbišķu muižu.

 

Burbišķu muižā redzētā apspriešana jau sākusies.

 

"Cepuru programma" Pakrojas muižā ir sākusies.

 

Saņemts uzdevums  - uz pils kāpnēm jāizveido figurāla kompozīcija pēc senlaiku gleznas motīviem.

 

Smaržu izstāde muižas pagrabā.

 

Turpat apmeklētājiem skatāma arī improvizēta smaržu ražotne, kaut gan muižā smaržas vai to sastāvdaļas nekad nav gatavotas.

 

Pakruojes muižā ir ieradies fotogrāfs ar senlaiku fotokameru.

 

Vai attēls būs izdevies, ir atkarīgs gan no fotogrāfa prasmes, gan fotografējamo pacietības, gan no nejauši pāri galvām peldoša mākoņa.

 

Latvijas studentu grupai ir pieejami arī modernāki sevis iemūžināšanas bildēs rīki.

Tags: